use left or right arrow keys to navigate the tab,
Page First page Last page More pages Next page Previous page
Press Enter or Space to expand or collapse and use down arrow to navigate to the tab content
Click to read more about this recipe
Includes

Rastlinska prehrana ima v zadnjih letih naraščajoči trend. Toda v čem je skrivnost tega trenda in zakaj je tako privlačen za vse več ljudi?

Zdravstveni aspekt

Pravilno sestavljena rastlinska hrana ni samo polnovredna, ampak tudi koristna za zdravje. Dandanes večinoma prevladuje mnenje, da je uravnotežena hrana rastlinskega izvora varna in da lahko brez obotavljanja odstranimo vse ostale sestavine, ki so živalskega izvora.

Po uradnih izjavah je koristna za zdravje ljudi, npr. zaradi nizke vsebnosti nasičenih maščob, holesterola, živalskih beljakovin, kot tudi visoke vsebnosti vitaminov in hranilnih snovi zaradi povečanega vnosa sadja, zelenjave in kakovostnih žitaric ter stročnic. Prehrana rastlinskega izvora zmanjšuje telesno težo, holesterol, uravnava krvni tlak in sladkor v krvi. Preventivno preprečuje nastanek rakastih celic, zlasti debelega črevesja, prostate in dojk.

Rastlinska prehrana prav tako preprečuje tveganja, povezana s prekomernim uživanjem izdelkov živalskega izvora. Gre za različne civilizacijske bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, bolezni presnove, tumorji, razne oblike raka, ter debelost. Prehrana živalskega izvora običajno vsebuje več kalorij, nasičenih maščob in holesterola, lahko vsebuje strupene snovi, anabolike in druge neželene snovi.

Ekološki vidik

Strah pred globalnim segrevanjem in uničenjem ekosistemov je zelo aktualno vprašanje. Eden od načinov varovanja okolja je povečevanje deleža rastlinske hrane v prehrani in s tem zmanjšanje sestavin živalskega izvora. Študije kažejo, da je to celo najboljši način za zmanjšanje negativnih vplivov na okolje.

Današnji način izdelave in porabe živil živalskega izvora zelo obremenjuje naravno okolje. Navsezadnje vpliva tudi na nastanek toplogrednih plinov s podobnim učinkom kot je temu v industriji vozil, kopenskem, pomorskem in zračnem transportu. Je tudi velik uporabnik in porabnik kmetijskih zemljišč. Na primer kar polovica evropskega pridelka pšenice se porabi kot krma za prehrano živali.

Etični vidik

Pogost vzrok je tudi etični vidik. Veliko ljudi kritizira neprimerne življenjske pogoje v večjih zadrugah in farmah. Zato se izogibajo mesu ali vsem živilom živalskega izvora, saj se ne strinjajo z neetičnim izkoriščanjem živali za človeške potrebe.